Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Oddział w Łodzi
zaprasza na VI Seminarium z cyklu „Łódzkie spotkania u Ekonomistów” pt.:
HORYZONT EUROPA
które odbędzie się w czwartek, 3 lutego 2022 r.
w godz. 11.15 – 12.30 w formie online na platformie Microsoft Teams
Kliknij tutaj, aby dołączyć do spotkania
Celem seminarium jest przedstawienie najważniejszych informacji o aktualnym programie ramowym badań i innowacji Unii Europejskiej „Horyzont Europa” realizowanym w latach 2021-2027. Jego celem jest wzmocnienie bazy naukowej i technologicznej UE, zwiększenie europejskich zdolności w zakresie innowacji i tworzenia nowych miejsc pracy, a także realizacja priorytetów obywatelskich przyczyniających się do utrzymania europejskiego modelu społeczno-gospodarczego. Cele te mają być osiągnięte poprzez pełne zaangażowanie unijnej puli talentów, aktywną współpracę i lepsze wykorzystanie badań naukowych i innowacji w kształtowaniu, wspieraniu i wdrażaniu unijnej polityki oraz tworzenie i skuteczne upowszechnianie otwartej wiedzy i technologii. Program ma również przyczynić się do walki ze zmianą klimatu, wspierać realizację celów zrównoważonego rozwoju oraz stymulować konkurencyjność i wzrost gospodarczy UE.
Seminarium będzie miało charakter szkoleniowy. W jego ramach paneliści omówią podstawowe filary programu: (1) Doskonała baza naukowa, (2) Globalne wyzwania i europejska konkurencyjność przemysłowa oraz (3) Innowacyjna Europa. Szczególna uwaga zostanie zwrócona możliwości wykorzystania ścieżki naukowej w ramach Horyzontu Europa. Zaprezentowana zostanie również działalność European Regions Research and Innovation Network (ERRIN) z siedzibą w Brukseli, która wspiera regionalne i lokalne zainteresowane strony w rozwijaniu ich ekosystemów innowacji oraz zwiększaniu zdolności badawczych i innowacyjnych. Istotnym walorem spotkania będzie też zwrócenie uwagi na kluczowe zasady i wyzwania praktyki przygotowania projektów międzynarodowych w ramach programu „Horyzont Europa”.
Prelegenci:
Michał Kaczmarek (Regionalny Punkt Kontaktowy) – od 2007 r. związany z Regionalnym Punktem Kontaktowym Programów Badawczych UE. Posiada doświadczanie w doborze odpowiedniego konkursu do idei projektowej, konsultacji wniosków, realizacji zadań, aspektów administracyjnych i zarządzania projektami w Programach Ramowych KE.
Jolanta Pacura (Regionalny Punkt Kontaktowy) – inicjatorka i realizatorka projektów w ramach Programów Ramowych. W latach 2007-2021 Koordynatorka Regionalnego Punktu Kontaktowego PB UE województwa łódzkiego.
Marcin Podgórski (European Regions Research and Innovation Network) – ekonomista, członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Aktywny od 25 lat w kształtowaniu stosunków międzynarodowych na forum organizacji międzynarodowych. Ekspert w zakresie rozwoju polityki regionalnej, wspierania procesów internacjonalizacji przedsiębiorstw oraz menadżer międzynarodowych projektów współpracy i rozwoju w ramach programów Horyzont 2020, Interreg Europa oraz Interreg Europa Środkowa. W międzynarodowych partnerstwach przygotowuje narzędzia wspierające wielopoziomowe zarządzanie politykami europejskimi dotyczącymi m.in. gospodarki cyrkularnej, dekarbonizacji, instrumentów finansowania. Profil LinkedIn
Rada programowa seminarium:
• prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska-Ziemacka – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
• prof. dr hab. Stanisław Rudolf – Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Oddział w Łodzi
• prof. dr hab. Ewa Walińska – Uniwersytet Łódzki
• dr hab. inż. Remigiusz Kozłowski, prof. UŁ – Uniwersytet Łódzki
• dr hab. inż. Marek Matejun, prof. UŁ – Uniwersytet Łódzki
• dr Iwona Kukulak-Dolata – Uniwersytet Łódzki
• dr Zofia Sepkowska – Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Oddział w Łodzi
• mgr Marcin Podgórski – Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Oddział w Łodzi
Udział w seminarium jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu za pośrednictwem platformy MS Teams.