Statut PTE – uchwalony 16.03.2018 r. i wpisany do KRS
wersja do pobrania: Statut PTE
STATUT
POLSKIEGO TOWARZYSTWA EKONOMICZNEGO
Rozdział 1
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, zwane dalej Towarzystwem, jest niezależnym stowarzyszeniem ekonomistów i posiada osobowość prawną.
§ 2
Terenem działania Towarzystwa jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 3
Siedzibą organów naczelnych Towarzystwa jest miasto stołeczne Warszawa.
§ 4
- Towarzystwo może używać nazwy skróconej
- Towarzystwo używa pieczęci i odznak według wzorów ustalonych przez Zarząd Krajowy
§ 5
- Działalność Towarzystwa opiera się na pracy społecznej jego członków. Do prowadzenia swoich spraw Towarzystwo może zatrudniać pracowników, w tym swoich członków.
- Towarzystwo może prowadzić działalność gospodarczą. Dochód z działalności gospodarczej służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między członków.
Rozdział 2
CELE I SPOSOBY DZIAŁANIA TOWARZYSTWA
§ 6
Celem Towarzystwa jest:
- krzewienie myśli społeczno-ekonomicznej oraz współtworzenie warunków rozwoju nauk ekonomicznych i prezentowanie ich dorobku,
- podnoszenie kwalifikacji zawodowych ekonomistów,
- kształcenie nauczycieli przedmiotów ekonomicznych,
- inspirowanie oraz wspieranie działań zmierzających do zrównoważonego rozwoju społeczno- gospodarczego kraju,
- upowszechnianie wiedzy ekonomicznej i szerzenie kultury ekonomicznej w społeczeństwie,
- ochrona interesów zawodowych ekonomistów,
- integrowanie środowiska ekonomistów reprezentujących zarówno naukę, jak i działalność gospodarczą,
- upowszechnianie wiedzy niezbędnej do prowadzenia działalności gospodarczej,
- tworzenie korzystnych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości.
§ 7
- Towarzystwo realizuje swoje cele głównie przez:
- organizowanie i współorganizowanie kongresów, zjazdów, konferencji, sympozjów, seminariów, konwersatoriów, odczytów, wykładów, konsultacji, konkursów,
- prowadzenie działalności szkoleniowej obejmującej kształcenie, dokształcanie i doskonalenie zawodowe w zakresie wiedzy społeczno-ekonomicznej,
- wydawanie, współwydawanie i wspieranie w innej formie publikacji z zakresu nauk ekonomicznych i innych nauk społecznych, w tym czasopisma „Ekonomista”, oraz publikacji zawodowych, a także propagowanie wiedzy społeczno-ekonomicznej za pośrednictwem środków masowego przekazu,
- organizowanie Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej,
- opracowywanie ocen i ekspertyz ekonomicznych oraz prowadzenie działalności informacyjnej w zakresie problematyki społeczno-gospodarczej,
- inicjowanie i prowadzenie badań naukowych w zakresie nauk ekonomicznych i innych nauk społecznych,
- przyznawanie nagród za wybitne osiągnięcia w naukach ekonomicznych oraz we wdrażaniu efektywnych metod gospodarowania,
- zakładanie i prowadzenie szkół oraz placówek naukowo-badawczych o profilu społeczno- ekonomicznym,
- uczestniczenie w opracowywaniu, unowocześnianiu oraz upowszechnianiu programów nauczania i szkoleń w zakresie problematyki społeczno-ekonomicznej,
- upowszechnianie zasad etyki zawodowej i dbanie o jej przestrzeganie,
- zakładanie i prowadzenie domów pracy twórczej, klubów, bibliotek i czytelni oraz portali internetowych,
- współdziałanie z organami administracji państwowej i samorządowej,
- współpracę z krajowymi i zagranicznymi stowarzyszeniami oraz innymi
- Towarzystwo realizuje zadania w zakresie nauk ekonomicznych i społecznych w ramach wewnętrznego systemu potwierdzania kwalifikacji i umiejętności. Zadania obejmują podnoszenie kwalifikacji zawodowych ekonomistów, wspieranie i promowanie doktorantów oraz rozpowszechnianie wiedzy ekonomicznej.
- Zadania, o których mowa w ust. 2 są realizowane m.in. poprzez: prowadzenie kursów i szkoleń, zakładanie i prowadzenie placówek edukacyjnych, szkół oraz placówek naukowo-badawczych, organizowanie kongresów, zjazdów, konferencji, sympozjów, seminariów, konwersatoriów, odczytów, wykładów, konsultacji i konkursów, organizowanie Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej, inicjowanie i prowadzenie badań naukowych w zakresie nauk ekonomicznych i społecznych.
- Szczegółowa procedura potwierdzania kwalifikacji i umiejętności zostanie określona w odrębnym akcie wewnętrznym (regulaminie) przyjętym (uchwałą) przez Zarząd Krajowy Towarzystwa.
Rozdział 3
CZŁONKOWIE TOWARZYSTWA, ICH PRAWA I OBOWIĄZKI
§ 8
- Członkami Towarzystwa mogą być osoby fizyczne i prawne.
- Członkowie Towarzystwa dzielą się na:
- członków zwyczajnych,
- członków honorowych,
- członków wspierających.
- Członkowie Towarzystwa zrzeszają się w Oddziałach Towarzystwa, przy czym członek zwyczajny i honorowy może być zrzeszony wyłącznie w jednym Oddziale Towarzystwa.
§ 9
- Członkiem zwyczajnym, po złożeniu pisemnej deklaracji członkowskiej, może być obywatel polski lub cudzoziemiec, uznający statut Towarzystwa, posiadający wyższe lub średnie wykształcenie ekonomiczne albo studiujący na kierunku ekonomicznym w szkole wyższej, a także osoba wykonująca funkcje wymagające wiedzy ekonomicznej.
- Członek zwyczajny ma prawo:
- wybierać organy Towarzystwa i być do nich wybierany,
- zgłaszać wnioski do organów Towarzystwa,
- korzystać na prawach pierwszeństwa ze wszystkich form działalności statutowej Towarzystwa,
- korzystać z porad i pomocy Towarzystwa w zakresie jego działalności statutowej,
- nosić odznakę
- Do obowiązków członka zwyczajnego należy:
- przestrzeganie postanowień statutu Towarzystwa i uchwał jego organów,
- czynne uczestniczenie w pracach Towarzystwa i upowszechnianie jego celów statutowych,
- przestrzeganie zasad etyki zawodowej,
- dbanie o dobre imię Towarzystwa,
- regularne opłacanie składek członkowskich.
§ 10
- Członkiem honorowym może być osoba fizyczna szczególnie zasłużona dla Towarzystwa oraz rozwoju nauk ekonomicznych lub dla gospodarki narodowej.
- Uchwałę o nadaniu lub pozbawieniu godności Honorowego Członka Towarzystwa podejmuje Zjazd Krajowy na wniosek Zarządu Krajowego.
- Członek honorowy ma prawa członka zwyczajnego i jest zwolniony z obowiązku opłacania składek członkowskich.
§ 11
- Członkiem wspierającym może być osoba prawna i fizyczna uznająca statut
- Członkowi wspierającemu przysługują prawa członka zwyczajnego, z wyjątkiem prawa wybierania organów Towarzystwa i bycia do nich wybieranym. Z praw tych członek wspierający – osoba prawna może korzystać za pośrednictwem swego przedstawiciela, a członek wspierający – osoba fizyczna osobiście.
- Członek wspierający jest zobowiązany do wywiązywania się z deklarowanych świadczeń na rzecz
§ 12
- Przyjęcia w poczet członków zwyczajnych i wspierających dokonują Zarządy Oddziałów.
- Zarząd Krajowy prowadzi rejestr członków Towarzystwa. Zarządy Oddziałów są zobowiązane przekazywać Zarządowi Krajowemu dane członków Towarzystwa zrzeszonych w Oddziale w zakresie oraz według zasad określonych przez Zarząd Krajowy.
§ 13
- Członkostwo ustaje na skutek:
- dobrowolnego wystąpienia z Towarzystwa zgłoszonego na piśmie,
- zaprzestania spełniania przez osobę fizyczną będącą członkiem zwyczajnym warunków członkostwa określonych w § 9 ust. 1,
- skreślenia z listy członków Towarzystwa z powodu nieusprawiedliwionego przez 2 lata zalegania z opłatą składek członkowskich lub świadczeń,
- wykluczenia z Towarzystwa z powodu rażącego lub uporczywego naruszania postanowień statutu Towarzystwa albo działania na jego szkodę,
- śmierci członka,
- likwidacji osoby prawnej będącej członkiem wspierającym,
- likwidacji Towarzystwa lub jego Oddziału, w którym jest zrzeszony członek
- Stwierdzenie ustania członkostwa w przypadkach, o których mowa w 1 pkt 2 i 3 następuje w drodze uchwały podjętej przez Zarząd Oddziału zrzeszającego członka Towarzystwa. Uchwała ta doręczana jest osobie fizycznej lub prawnej skreślonej z listy członków Towarzystwa, która w terminie do 30 dni od jej otrzymania ma prawo odwołania się od niej do Sądu Koleżeńskiego.
W przypadku niewniesienia odwołania staje się ona skuteczna z upływem tego terminu, a w przypadku wniesienia odwołania – z dniem wydania przez Sąd Koleżeński orzeczenia utrzymującego uchwałę w mocy.
§ 14
- Osobom szczególnie zasłużonym dla Towarzystwa mogą być nadane:
- godność Honorowego Prezesa Towarzystwa lub Honorowego Prezesa Oddziału,
- honorowe odznaczenia i inne wyróżnienia
- Godność Honorowego Prezesa Towarzystwa nadaje Zjazd Krajowy na wniosek Zarządu Krajowego lub z własnej inicjatywy. Godność Honorowego Prezesa Oddziału nadaje Zjazd Oddziału na wniosek Zarządu Oddziału lub z inicjatywy uczestnika Zjazdu. Godność ta może być nadana tylko osobom, które sprawowały funkcję – odpowiednio – prezesa Towarzystwa lub prezesa Zarządu Oddziału.
- Honorowe odznaczenia i inne wyróżnienia Towarzystwa nadaje Zarząd Krajowy z własnej inicjatywy lub na wniosek Zarządu Oddziału.
Rozdział 4
ORGANY TOWARZYSTWA I JEGO STRUKTURA ORGANIZACYJNA
§ 15
Organami naczelnymi Towarzystwa są:
- Zjazd Krajowy,
- Zarząd Krajowy,
- Krajowa Komisja Rewizyjna,
- Sąd Koleżeński.
§ 16
- Podstawowymi jednostkami organizacyjnymi Towarzystwa są Oddziały.
- Oddziały Towarzystwa posiadają osobowość prawną.
- Uchwałę o powołaniu Oddziału Towarzystwa podejmuje Zarząd Krajowy na wniosek grupy założycielskiej składającej się co najmniej z 15 osób.
- Uchwałę o rozwiązaniu Oddziału Towarzystwa podejmuje Zjazd Oddziału po uprzednim wyrażeniu zgody na jego rozwiązanie przez Zarząd Krajowy na wniosek Zarządu Oddziału. W przypadku podjęcia przez Zjazd Oddziału uchwały o rozwiązaniu Oddziału Towarzystwa jego likwidację przeprowadza Zarząd Oddziału zgodnie z zasadami określonymi w uchwale Zjazdu Oddziału. Postanowienia § 58 stosuje się
- Oddział Towarzystwa używa nazwy: Polskie Towarzystwo Ekonomiczne z dopiskiem Oddział i nazwą miasta będącego jego siedzibą.
§ 17
Organami Oddziału Towarzystwa są:
- Zjazd Oddziału,
- Zarząd Oddziału,
- Komisja Rewizyjna Oddziału.
§ 18
- Kadencja organów Towarzystwa trwa 5
- Funkcję prezesa Towarzystwa lub prezesa Zarządu Oddziału można nieprzerwanie pełnić wyłącznie przez dwie kolejno następujące po sobie kadencje, o których mowa w ust. 1.
- Rezygnacja z członkostwa w organach Towarzystwa lub z pełnionej w nich funkcji przed upływem ich kadencji wymaga dla swej ważności zachowania formy pisemnej lub jej osobistego złożenia ustnie na posiedzeniu organu Towarzystwa w formie oświadczenia woli do protokołu. Staje się ona skuteczna z chwilą wyboru innego członka organu Towarzystwa na zwolnioną funkcję, a w przypadku zmniejszenia się składu członkowskiego organu Towarzystwa poniżej minimalnego poziomu określonego w statucie Towarzystwa – z chwilą uzupełnienia jego składu do tego poziomu zgodnie z postanowieniami § 19 ust.1.
§ 19
- W przypadku zmniejszenia się w okresie kadencji składów członkowskich poszczególnych organów Towarzystwa poniżej minimalnego poziomu określonego w statucie Towarzystwa, wskutek ustania członkostwa w Towarzystwie osób będących członkami tych organów lub ich rezygnacji z członkostwa w tych organach, składy te uzupełnia się do tego poziomu kolejno o osoby kandydujące, lecz niewybrane w wyborach do tych organów, poczynając od osób, które spośród nich uzyskały największą liczbę głosów.
- W przypadku niemożności uzupełnienia składu członkowskiego poszczególnego organu w sposób wskazany w ust. 1, Zarząd Krajowy zwołuje Nadzwyczajny Zjazd Krajowy, a Zarząd Oddziału zwołuje Nadzwyczajny Zjazd Oddziału w terminie nie później niż 60 dni od zmniejszenia się składu członkowskiego poszczególnego organu.
§ 20
- Uchwały organów Towarzystwa, z zastrzeżeniem § 58, podejmowane są w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów w pierwszym terminie obrad przy obecności co najmniej 1/2 ogólnej liczby członków organu. W drugim terminie obrad uchwały ważne są bez względu na liczbę członków organu biorących udział w obradach.
- W sprawach niecierpiących zwłoki dopuszcza się możliwość podjęcia uchwały przez Zarząd Krajowy, Krajową Komisję Rewizyjną, Zarząd Oddziału, Komisję Rewizyjną Oddziału w trybie korespondencyjnym za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub poczty elektronicznej (e-mail). W trybie tym nie mogą być podejmowane uchwały, dla których statut Towarzystwa przewiduje głosowanie tajne. Uchwała podjęta w tym trybie jest ważna jeżeli za jej podjęciem głosowało co najmniej ½ ogólnej liczby członków danego organu. Szczegółowe zasady i procedura podejmowania uchwał w tym trybie określone zostaną w regulaminach poszczególnych organów.
Rozdział 5
ORGANY NACZELNE TOWARZYSTWA
A. Zjazd Krajowy
§ 21
Zjazd Krajowy jest najwyższym organem Towarzystwa.
§ 22
Zjazd Krajowy:
- uchwala statut Towarzystwa oraz jego zmiany,
- ustala kierunki działalności Towarzystwa,
- podejmuje uchwałę o rozwiązaniu Towarzystwa,
- wybiera w głosowaniu tajnym prezesa Towarzystwa, do 10 członków Zarządu Krajowego niebędących prezesami Zarządów Oddziałów, Krajową Komisję Rewizyjną, Sąd Koleżeński oraz Radę Naukową, z zastrzeżeniem §41.
- nadaje godność Honorowego Prezesa Towarzystwa oraz Honorowego Członka Towarzystwa i pozbawia tych godności,
- zatwierdza sprawozdania Zarządu Krajowego oraz Krajowej Komisji Rewizyjnej za okres ich kadencji,
- udziela absolutorium ustępującemu Zarządowi Krajowemu,
- rozpatruje odwołania Zarządów Oddziałów od decyzji Zarządu Krajowego o uchyleniu ich uchwał,
- rozpatruje odwołania od orzeczeń Sądu Koleżeńskiego,
- podejmuje uchwały w sprawach dotyczących działalności Towarzystwa wniesionych pod obrady Zjazdu Krajowego.
§ 23
- Zjazd Krajowy jest zwoływany przez Zarząd Krajowy raz na 5 lat.
- Termin, miejsce i proponowany porządek obrad Zjazdu Krajowego ustala Zarząd Krajowy i podaje do wiadomości delegatom co najmniej na 30 dni przed terminem Zjazdu Krajowego.
§ 24
- Zarząd Krajowy może zwołać w dowolnym czasie Nadzwyczajny Zjazd Krajowy z własnej
- Zarząd Krajowy jest zobowiązany zwołać Nadzwyczajny Zjazd Krajowy na żądanie Krajowej Komisji Rewizyjnej lub na pisemny wniosek co najmniej 1/3 ogólnej liczby Zarządów Oddziałów w terminie do 3 miesięcy od zgłoszenia takiego żądania lub wniosku, jak również w przypadkach oraz terminie, o których mowa w § 33 ust. 2.
§ 25
- W Zjeździe Krajowym biorą udział:
- z głosem decydującym – delegaci wybrani na Zjazdach Oddziałów,
- z głosem doradczym – członkowie organów Towarzystwa, honorowi prezesi Towarzystwa, honorowi członkowie Towarzystwa, o ile nie są delegatami, oraz goście zaproszeni przez Zarząd Krajowy lub Prezydium Zarządu Krajowego.
- Delegatów na Zjazd Krajowy w liczbie 100 osób wybiera się w głosowaniu tajnym na Zjazdach Oddziałów proporcjonalnie do liczby członków zwyczajnych i honorowych zrzeszonych w poszczególnych Oddziałach Towarzystwa w ostatnim dniu roku kalendarzowego poprzedzającego ich wybór.
- Kadencja delegata na Zjazd Krajowy trwa 5 lat, może ona jednak ulec skróceniu w każdym czasie na skutek ponownego wyboru delegatów przez Zjazd Oddziału.
B. Zarząd Krajowy
§ 26
- Zarząd Krajowy kieruje działalnością Towarzystwa zgodnie z uchwałami Zjazdu Krajowego i reprezentuje Towarzystwo na zewnątrz. Za swoją działalność ponosi odpowiedzialność przed Zjazdem Krajowym.
- Do zakresu działania Zarządu Krajowego należy w szczególności:
- wykonywanie uchwał Zjazdu Krajowego i Nadzwyczajnych Zjazdów Krajowych,
- podejmowanie inicjatyw dotyczących sposobów realizacji celów działania Towarzystwa,
- ustalanie terminu, miejsca i proponowanego porządku obrad Zjazdu Krajowego i Nadzwyczajnych Zjazdów Krajowych,
- uchwalanie regulaminu wyboru delegatów na Zjazd Krajowy,
- uchwalanie planów pracy i planów finansowych,
- sporządzanie rocznych sprawozdań z działalności Towarzystwa oraz rocznych sprawozdań finansowych Towarzystwa i przedkładanie ich Krajowej Komisji Rewizyjnej do zatwierdzenia,
- podejmowanie uchwał o przeznaczeniu zysków lub pokryciu strat,
- prowadzenie rejestru członków Towarzystwa,
- powoływanie Oddziałów oraz wyrażanie zgody na ich rozwiązanie,
- uchylanie uchwał Zarządów Oddziałów, gdy są one sprzeczne z przepisami prawa, postanowieniami statutu Towarzystwa, uchwałami organów naczelnych Towarzystwa lub naruszają ważny interes Towarzystwa,
- przyjmowanie sprawozdań z działalności Oddziałów,
- ustalanie zasad świadczeń Oddziałów na cele statutowe Towarzystwa,
- przekazywanie Oddziałom informacji o działalności Towarzystwa,
- zakładanie, prowadzenie i rozwiązywanie klubów przy Zarządzie Krajowym,
- występowanie do Zjazdu Krajowego z wnioskiem o nadanie godności Honorowego Prezesa Towarzystwa oraz Honorowego Członka Towarzystwa i pozbawienie tych godności,
- nadawanie honorowych odznaczeń i innych wyróżnień Towarzystwa,
- podejmowanie uchwał o przynależności Towarzystwa do organizacji krajowych i międzynarodowych,
- delegowanie przedstawicieli Towarzystwa do współpracy z organizacjami krajowymi i międzynarodowymi,
- ustalanie zasad zarządzania majątkiem Towarzystwa,
- składanie Zjazdowi Krajowemu sprawozdania z działalności Towarzystwa w okresie kadencji,
- zatwierdzanie rocznych sprawozdań Rady Naukowej,
- powoływanie i odwoływanie Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej oraz zatwierdzanie regulaminu i programu Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej,
- powoływanie i odwoływanie komisji oraz innych zespołów do wykonywania określonych zadań statutowych, czy też rozwiązywania problemów ekonomicznych lub organizacyjnych Towarzystwa,
- powoływanie i rozwiązywanie jednostek pomocniczych: Biura Zarządu Krajowego i innych zespołów organizacyjnych, a także uchwalanie zasad ich funkcjonowania, w tym zatwierdzanie regulaminu pracy i regulaminu wynagradzania pracowników tych jednostek,
- interpretowanie statutu Towarzystwa,
- powołanie zarządu komisarycznego w Oddziale, w przypadku gdy działalność Oddziału wykazuje rażące lub uporczywe naruszanie przepisów prawa lub statutu Towarzystwa. Powołanie zarządu komisarycznego następuje na okres niezbędny do usunięcia nieprawidłowości, nie dłuższy niż 2 lata,
- przeprowadzenie audytu w Oddziałach.
§ 27
- W skład Zarządu Krajowego wchodzą: prezes Towarzystwa, prezesi Zarządów Oddziałów oraz do 10 członków niebędących prezesami Zarządów Oddziałów wybranych przez Zjazd Krajowy.
- Członkiem Zarządu Krajowego nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
- W przypadku ustania członkostwa w Towarzystwie osoby sprawującej funkcję prezesa Towarzystwa lub ustąpienia z tej funkcji w okresie między Zjazdami Krajowymi, nowego prezesa Towarzystwa wybiera Zarząd Krajowy ze swego grona.
- Zarząd Krajowy w głosowaniu tajnym wybiera ze swego grona na wniosek prezesa Towarzystwa od 1 do 3 wiceprezesów oraz sekretarza generalnego Towarzystwa.
- Posiedzenia Zarządu Krajowego są zwoływane w miarę potrzeby, jednak nie rzadziej niż raz na kwartał.
- Posiedzenia Zarządu Krajowego zwołuje prezes Towarzystwa, a w razie jego nieobecności wiceprezes lub sekretarz generalny Towarzystwa, z własnej inicjatywy lub na pisemny wniosek co najmniej 1/3 ogólnej liczby członków Zarządu Krajowego w terminie do 30 dni od zgłoszenia
§ 28
- Prezydium Zarządu Krajowego kieruje pracami Towarzystwa w okresie między posiedzeniami Zarządu Krajowego, z wyłączeniem spraw zastrzeżonych do wyłącznej kompetencji Zarządu Krajowego wymienionych w § 26 ust. 2 pkt 3–12, 14–17, 19–21 i 25.
- W skład Prezydium Zarządu Krajowego wchodzą: prezes, 1-3 wiceprezesów, sekretarz generalny Towarzystwa oraz do 7 członków wybranych przez Zarząd Krajowy w głosowaniu tajnym ze swego grona.
- Zmiany w składzie osobowym Prezydium Zarządu Krajowego w okresie kadencji mogą być dokonywane przez Zarząd Krajowy w przypadku ustania członkostwa w Towarzystwie osoby wchodzącej w skład Prezydium Zarządu Krajowego, rezygnacji z pełnionej funkcji lub niewywiązywania się z wiążących się z nią obowiązków.
- Posiedzenia Prezydium Zarządu Krajowego są zwoływane w miarę potrzeby, jednak nie rzadziej niż raz na kwartał.
- Posiedzenia Prezydium Zarządu Krajowego zwołuje prezes Towarzystwa, a w razie jego nieobecności wiceprezes lub sekretarz generalny Towarzystwa, z własnej inicjatywy lub na pisemny wniosek co najmniej 1/3 ogólnej liczby członków Prezydium Zarządu Krajowego w terminie do 14 dni od zgłoszenia wniosku.
§ 29
- Prezydium Zarządu Krajowego działa na podstawie regulaminu uchwalonego przez Zarząd
- Prezydium Zarządu Krajowego składa Zarządowi Krajowemu sprawozdanie ze swojej działalności w okresie między posiedzeniami Zarządu Krajowego.
C. Krajowa Komisja Rewizyjna
§ 30
Krajowa Komisja Rewizyjna jest organem kontrolnym Towarzystwa, odrębnym od innych organów Towarzystwa i nie podlega im w zakresie wykonywania kontroli.
§ 31
Do zakresu działania Krajowej Komisji Rewizyjnej należy:
- kontrolowanie całokształtu działalności Towarzystwa z wyjątkiem działalności Sądu Koleżeńskiego,
- zatwierdzanie rocznych sprawozdań Zarządu Krajowego z działalności Towarzystwa oraz rocznych sprawozdań finansowych Towarzystwa,
- przedkładanie Zjazdowi Krajowemu wniosku o przyjęcie sprawozdania ustępującego Zarządu Krajowego z działalności Towarzystwa w okresie kadencji oraz o udzielenie mu absolutorium,
- przedstawianie Zarządowi Krajowemu lub Prezydium Zarządu Krajowego wniosków oraz zaleceń pokontrolnych dotyczących działalności Towarzystwa,
- ocena ryzyka finansowego i majątkowego Oddziałów na podstawie sprawozdań Oddziałów.
§ 32
- Krajowa Komisja Rewizyjna liczy od 5 do 7 członków, którzy ze swego grona wybierają przewodniczącego, wiceprzewodniczącego oraz sekretarza.
- Członkowie Krajowej Komisji Rewizyjnej nie mogą być członkami innych organów Towarzystwa, w tym organów jego Oddziałów, ani pozostawać z członkami tych organów w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej, jak również nie mogą pełnić jakichkolwiek innych funkcji w Towarzystwie, w tym w jego Oddziałach. Członkiem Krajowej Komisji Rewizyjnej nie może być ponadto osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo
§ 33
- Krajowa Komisja Rewizyjna jest zobowiązana podjąć uchwałę o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania Zarządu Krajowego z działalności Towarzystwa oraz rocznego sprawozdania finansowego Towarzystwa lub odmowie ich zatwierdzenia oraz przekazać ją wraz z uzasadnieniem Zarządowi Krajowemu w terminie do 30 dni od przedłożenia tych sprawozdań Krajowej Komisji Rewizyjnej przez Zarząd Krajowy do zatwierdzenia.
- W przypadku podjęcia przez Krajową Komisję Rewizyjną uchwały o odmowie zatwierdzenia rocznego sprawozdania Zarządu Krajowego z działalności Towarzystwa lub rocznego sprawozdania finansowego Towarzystwa, czy też niepodjęcia uchwały o zatwierdzeniu lub odmowie ich zatwierdzenia w terminie, o którym mowa w 1, Zarząd Krajowy zobowiązany jest zwołać Nadzwyczajny Zjazd Krajowy w terminie do 2 miesięcy od otrzymania tej uchwały wraz z uzasadnieniem lub upływu terminu, o którym mowa w ust. 1, w celu rozpatrzenia tych sprawozdań.
- Utrzymanie w mocy przez Nadzwyczajny Zjazd Krajowy uchwały Krajowej Komisji Rewizyjnej o odmowie zatwierdzenia rocznego sprawozdania Zarządu Krajowego z działalności Towarzystwa lub rocznego sprawozdania finansowego Towarzystwa jest równoznaczne z odwołaniem prezesa Towarzystwa oraz pozostałych członków Zarządu Krajowego niebędących prezesami Zarządów Oddziałów. W takiej sytuacji Nadzwyczajny Zjazd Krajowy dokonuje wyboru prezesa Towarzystwa oraz do 10 członków Zarządu Krajowego niebędących prezesami Zarządów Oddziałów na pozostały okres kadencji innych organów naczelnych Towarzystwa.
- Nadzwyczajny Zjazd Krajowy uchyla uchwałę Krajowej Komisji Rewizyjnej o odmowie zatwierdzenia rocznego sprawozdania Zarządu Krajowego z działalności Towarzystwa lub rocznego sprawozdania finansowego Towarzystwa, jeżeli stwierdzi, że nie było podstaw do jej podjęcia, i podejmuje uchwałę o ich zatwierdzeniu. Podjęcie takiej uchwały przez Nadzwyczajny Zjazd Krajowy jest równoznaczne z odwołaniem Krajowej Komisji Rewizyjnej. W takiej sytuacji Nadzwyczajny Zjazd Krajowy dokonuje wyboru Krajowej Komisji Rewizyjnej na pozostały okres kadencji innych organów naczelnych Towarzystwa.
- Nadzwyczajny Zjazd Krajowy podejmuje uchwałę o zatwierdzeniu lub odmowie zatwierdzenia rocznego sprawozdania Zarządu Krajowego z działalności Towarzystwa oraz rocznego sprawozdania finansowego Towarzystwa w przypadku niepodjęcia takiej uchwały przez Krajową Komisję Rewizyjną w terminie, o którym mowa w ust. 1. Kadencja Krajowej Komisji Rewizyjnej wygasa z chwilą podjęcia takiej uchwały przez Nadzwyczajny Zjazd Krajowy, który dokonuje jej wyboru na pozostały okres kadencji innych organów naczelnych Towarzystwa. Podjęcie przez Nadzwyczajny Zjazd Krajowy uchwały o odmowie zatwierdzenia tych sprawozdań rodzi ponadto skutki określone w ust. 3.
§ 34
- Krajowa Komisja Rewizyjna działa na podstawie uchwalonego przez siebie
- Krajowa Komisja Rewizyjna składa Zjazdowi Krajowemu sprawozdanie ze swojej działalności w okresie kadencji.
D. Sąd Koleżeński
§ 35
Do zakresu działania Sądu Koleżeńskiego należy rozpoznawanie spraw związanych z naruszeniem przez członków Towarzystwa postanowień statutu Towarzystwa, obowiązków związanych z członkostwem, dobrego imienia Towarzystwa i jego interesów, jak również rozpatrywanie odwołań od uchwał o skreśleniu z listy członków Towarzystwa w przypadkach, o których mowa w § 13 ust. 1 pkt 2 i 3.
§ 36
- Sąd Koleżeński liczy od 5 do 7 członków, którzy ze swego grona wybierają przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i sekretarza.
- Członkowie Sądu Koleżeńskiego nie mogą być członkami innych organów naczelnych
§ 37
- Posiedzenia Sądu Koleżeńskiego są zwoływane w miarę potrzeby, a wniesione sprawy powinny być rozpoznane w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące.
- Do wniesienia sprawy do Sądu Koleżeńskiego uprawniony jest każdy organ oraz każdy członek
- Po rozpoznaniu sprawy Sąd Koleżeński wydaje orzeczenie, którego odpis wraz z uzasadnieniem doręcza każdej ze stron postępowania w terminie do 21 dni od jego wydania.
- Sąd Koleżeński rozpoznaje sprawy w składzie co najmniej 3-
- Członek Sądu Koleżeńskiego nie może brać udziału w rozpoznawaniu sprawy:
- w której jest stroną lub pozostaje z jedną ze stron w takim stosunku prawnym, że wynik sprawy wpływa na jego prawa lub obowiązki,
- swego małżonka lub osoby, z którą pozostaje we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej.
- Niezależnie od przyczyn wymienionych w ust. 5 członek Sądu Koleżeńskiego zostaje wyłączony od rozpoznawania sprawy na swoje żądanie lub na wniosek strony, jeżeli istnieje okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jego bezstronności w sprawie.
- Członek Sądu Koleżeńskiego ma obowiązek zawiadomić przewodniczącego Sądu Koleżeńskiego o zachodzącej podstawie swego wyłączenia od rozpoznawania sprawy.
- O wyłączeniu członka Sądu Koleżeńskiego od rozpoznawania sprawy w przypadku wystąpienia przyczyn, o których mowa w ust. 5 i 6 decyduje przewodniczący Sądu Koleżeńskiego.
§ 38
- Sąd Koleżeński może wymierzyć następujące kary:
- upomnienie,
- nagana,
- zawieszenie w prawach członka na okres od 6 miesięcy do 2 lat,
- wykluczenie z
- W przypadku stwierdzenia naruszenia interesów Towarzystwa przez członka Towarzystwa Sąd Koleżeński jest zobowiązany wystąpić z wnioskiem do Zarządu Krajowego lub właściwego Zarządu Oddziału o skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego z roszczeniem
- Orzeczenie Sądu Koleżeńskiego w sprawie odwołania się osoby fizycznej lub prawnej od uchwały o jej skreśleniu z listy członków Towarzystwa w przypadkach, o których mowa w § 13 1 pkt 2 i 3 jest ostateczne.
- Od orzeczenia Sądu Koleżeńskiego, z wyjątkiem orzeczenia, o którym mowa w ust. 3, stronom postępowania przysługuje prawo odwołania się do Zjazdu Krajowego w terminie do 30 dni od otrzymania orzeczenia wraz z Postanowienie Zjazdu Krajowego w tej sprawie jest ostateczne.
§ 39
- Sąd Koleżeński działa na podstawie uchwalonego przez siebie
- Sąd Koleżeński informuje Zarząd Krajowy o każdym wszczętym przed nim postępowaniu oraz po zakończeniu tego postępowania o wydanym orzeczeniu i jego uzasadnieniu.
- Sąd Koleżeński przedstawia Zjazdowi Krajowemu informację o swojej działalności w okresie
Rozdział 6
RADA NAUKOWA TOWARZYSTWA
§ 40
Celem działania Rady Naukowej jest inicjowanie i prowadzenie działalności naukowej Towarzystwa oraz doradztwo we wszystkich sprawach wynikających z jego działalności statutowej.
§ 41
Rada Naukowa liczy od 25 do 50 członków, którzy ze swego grona wybierają przewodniczącego, 2 wiceprzewodniczących oraz sekretarza. Rada Naukowa może zaprosić do swego grona osoby niebędące członkami Towarzystwa w liczbie nie większej niż 5.
§ 42
- Rada Naukowa działa na podstawie uchwalonego przez siebie
- Rada Naukowa składa Zarządowi Krajowemu roczne sprawozdania ze swojej działalności.
Rozdział 7
ORGANY ODDZIAŁU TOWARZYSTWA
A. Zjazd Oddziału
§ 43
Zjazd Oddziału jest najwyższym organem Oddziału.
§ 44
- Zjazd Oddziału:
- wybiera w głosowaniu tajnym prezesa Zarządu Oddziału, pozostałych członków Zarządu Oddziału, Komisję Rewizyjną Oddziału oraz delegatów na Zjazd Krajowy,
- nadaje godność Honorowego Prezesa Oddziału i pozbawia tej godności,
- zatwierdza sprawozdania Zarządu Oddziału oraz Komisji Rewizyjnej Oddziału za okres ich kadencji,
- udziela absolutorium ustępującemu Zarządowi Oddziału,
- podejmuje uchwałę o rozwiązaniu Oddziału, z zastrzeżeniem 16 ust. 4,
- podejmuje uchwały w sprawach dotyczących działalności Oddziału wniesionych pod obrady Zjazdu Oddziału.
- Zjazd Oddziału może wybrać w głosowaniu tajnym Radę Naukową Oddziału i określić liczbę jej członków oraz zakres działania. W takiej sytuacji postanowienia § 42 stosuje się odpowiednio.
§ 45
- Zjazd Oddziału zwoływany jest przez Zarząd Oddziału raz na 5 lat.
- Termin, miejsce i proponowany porządek obrad Zjazdu Oddziału ustala Zarząd Oddziału i podaje do wiadomości członkom zwyczajnym i honorowym Towarzystwa zrzeszonym w Oddziale co najmniej na 30 dni przed terminem Zjazdu Oddziału.
§ 46
- Zarząd Oddziału może zwołać w dowolnym czasie Nadzwyczajny Zjazd Oddziału z własnej
- Zarząd Oddziału jest zobowiązany zwołać Nadzwyczajny Zjazd Oddziału na żądanie Zarządu Krajowego, Krajowej Komisji Rewizyjnej, Komisji Rewizyjnej Oddziału lub na pisemny wniosek co najmniej 1/5 ogólnej liczby członków zwyczajnych i honorowych zrzeszonych w Oddziale w terminie do 3 miesięcy od zgłoszenia takiego żądania lub wniosku, jak również w przypadkach oraz terminie, o których mowa w § 53 ust. 2.
§ 47
W Zjeździe Oddziału biorą udział:
- z głosem decydującym – członkowie zwyczajni i honorowi Towarzystwa zrzeszeni w Oddziale,
- z głosem doradczym – przedstawiciele organów naczelnych Towarzystwa, członkowie organów Oddziału, honorowi prezesi Oddziału oraz honorowi członkowie Towarzystwa zrzeszeni w Oddziale, o ile nie są uprawnieni do udziału w Zjeździe Oddziału z głosem decydującym, a także członkowie wspierający – osoby fizyczne bądź przedstawiciele osób prawnych oraz goście zaproszeni przez Zarząd Oddziału.
B. Zarząd Oddziału
§ 48
- Zarząd Oddziału kieruje działalnością Oddziału zgodnie z uchwałami organów naczelnych Towarzystwa i Zjazdu Oddziału oraz ponosi odpowiedzialność za swoją pracę przed Zjazdem Oddziału i Zarządem Krajowym.
- Do zakresu działania Zarządu Oddziału należy w szczególności:
- wykonywanie uchwał organów naczelnych Towarzystwa i uchwał Zjazdu Oddziału,
- ustalanie terminu, miejsca i proponowanego porządku obrad Zjazdu Oddziału i Nadzwyczajnych Zjazdów Oddziału,
- powoływanie, rozwiązywanie oraz uchwalanie zasad funkcjonowania jednostek pomocniczych: Biura Zarządu Oddziału, innych zespołów organizacyjnych oraz komisji do wykonywania określonych zadań statutowych,
- zatwierdzanie regulaminu pracy i regulaminu wynagradzania pracowników jednostek pomocniczych,
- uchwalanie planów pracy i planów finansowych,
- sporządzanie rocznych sprawozdań z działalności Oddziału oraz rocznych sprawozdań finansowych Oddziału i przedkładanie ich Komisji Rewizyjnej Oddziału do zatwierdzenia,
- występowanie do Zarządu Krajowego z wnioskiem o wyrażenie zgody na rozwiązanie Oddziału,
- występowanie do Zjazdu Oddziału z wnioskiem o nadanie godności Honorowego Prezesa Oddziału i pozbawienie tej godności,
- przedstawianie Zarządowi Krajowemu wniosków o nadanie honorowych odznaczeń i innych wyróżnień oraz godności Honorowego Członka Towarzystwa,
- podejmowanie uchwał w sprawie gospodarowania majątkiem Oddziału,
- przekazywanie świadczeń na cele statutowe Towarzystwa według zasad ustalonych przez Zarząd Krajowy,
- składanie Zarządowi Krajowemu rocznych sprawozdań z działalności Oddziału,
- składanie Zjazdowi Oddziału sprawozdania z działalności Oddziału w okresie kadencji,
- zatwierdzanie rocznych sprawozdań Rady Naukowej Oddziału,
- wspieranie organizacyjne Komitetu Okręgowego Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej,
- ustalanie wysokości składek członkowskich członków zwyczajnych i świadczeń członków wspierających zrzeszonych w Oddziale.
§ 49
- W skład Zarządu Oddziału wchodzą: prezes Zarządu Oddziału oraz do 20 członków powoływanych i odwoływanych przez Zjazd Oddziału.
- Zarząd Oddziału w głosowaniu tajnym wybiera ze swego grona na wniosek prezesa Zarządu Oddziału od 1 do 3 wiceprezesów oraz sekretarza Zarządu Oddziału.
- Posiedzenia Zarządu Oddziału są zwoływane w miarę potrzeby, jednak nie rzadziej niż raz na kwartał.
- Postanowienia 27 ust. 2, 3 i 6 stosuje się odpowiednio.
C. Komisja Rewizyjna Oddziału
§ 50
Komisja Rewizyjna Oddziału jest organem kontrolnym Oddziału, odrębnym od innych organów Oddziału i nie podlega im w zakresie wykonywania kontroli.
§ 51
Do zakresu działania Komisji Rewizyjnej Oddziału należy:
- kontrolowanie całokształtu działalności Oddziału,
- zatwierdzanie rocznych sprawozdań Zarządu Oddziału z działalności Oddziału oraz rocznych sprawozdań finansowych Oddziału,
- przedkładanie Zjazdowi Oddziału wniosku o przyjęcie sprawozdania ustępującego Zarządu Oddziału z działalności Oddziału w okresie kadencji oraz o udzielenie mu absolutorium,
- przedstawianie Zarządowi Oddziału wniosków oraz zaleceń pokontrolnych dotyczących działalności Oddziału.
§ 52
- Komisja Rewizyjna Oddziału liczy od 3 do 5 członków, którzy ze swego grona wybierają przewodniczącego, wiceprzewodniczącego oraz sekretarza.
- Postanowienia 34 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§ 53
- Komisja Rewizyjna Oddziału jest zobowiązana podjąć uchwałę o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania Zarządu Oddziału z działalności Oddziału oraz rocznego sprawozdania finansowego Oddziału lub odmowie ich zatwierdzenia oraz przekazać ją wraz z uzasadnieniem Zarządowi Oddziału w terminie do 30 dni od przedłożenia tych sprawozdań Komisji Rewizyjnej Oddziału przez Zarząd Oddziału do zatwierdzenia.
- W przypadku podjęcia przez Komisję Rewizyjną Oddziału uchwały o odmowie zatwierdzenia rocznego sprawozdania Zarządu Oddziału z działalności Oddziału lub rocznego sprawozdania finansowego Oddziału, czy też niepodjęcia uchwały o zatwierdzeniu lub odmowie ich zatwierdzenia w terminie, o którym mowa w ust. 1, Zarząd Oddziału zobowiązany jest zwołać Nadzwyczajny Zjazd Oddziału w terminie do 2 miesięcy od otrzymania tej uchwały wraz z uzasadnieniem lub upływu terminu, o którym mowa w ust. 1, w celu rozpatrzenia tych sprawozdań.
- Utrzymanie w mocy przez Nadzwyczajny Zjazd Oddziału uchwały Komisji Rewizyjnej Oddziału o odmowie zatwierdzenia rocznego sprawozdania Zarządu Oddziału z działalności Oddziału lub rocznego sprawozdania finansowego Oddziału jest równoznaczne z odwołaniem prezesa Zarządu Oddziału oraz pozostałych członków Zarządu Oddziału. W takiej sytuacji Nadzwyczajny Zjazd Oddziału dokonuje wyboru prezesa Zarządu Oddziału oraz pozostałych członków Zarządu Oddziału na pozostały okres kadencji Komisji Rewizyjnej Oddziału.
- Nadzwyczajny Zjazd Oddziału uchyla uchwałę Komisji Rewizyjnej Oddziału o odmowie zatwierdzenia rocznego sprawozdania Zarządu Oddziału z działalności Oddziału lub rocznego sprawozdania finansowego Oddziału, jeżeli stwierdzi, że nie było podstaw do jej podjęcia, i podejmuje uchwałę o ich zatwierdzeniu. Podjęcie takiej uchwały przez Nadzwyczajny Zjazd Oddziału jest równoznaczne z odwołaniem Komisji Rewizyjnej Oddziału. W takiej sytuacji Nadzwyczajny Zjazd Oddziału dokonuje wyboru Komisji Rewizyjnej Oddziału na pozostały okres kadencji Zarządu Oddziału.
- Nadzwyczajny Zjazd Oddziału podejmuje uchwałę o zatwierdzeniu lub odmowie zatwierdzenia rocznego sprawozdania Zarządu Oddziału z działalności Oddziału oraz rocznego sprawozdania finansowego Oddziału w przypadku niepodjęcia takiej uchwały przez Komisję Rewizyjną Oddziału w terminie, o którym mowa w ust. 1. Kadencja Komisji Rewizyjnej Oddziału wygasa z chwilą podjęcia takiej uchwały przez Nadzwyczajny Zjazd Oddziału, który dokonuje jej wyboru na pozostały okres kadencji Zarządu Oddziału. Podjęcie przez Nadzwyczajny Zjazd Oddziału uchwały o odmowie zatwierdzenia tych sprawozdań rodzi ponadto skutki określone w ust. 3.
§ 54
- Komisja Rewizyjna Oddziału działa na podstawie uchwalonego przez siebie
- Komisja Rewizyjna Oddziału składa Zjazdowi Oddziału sprawozdanie ze swojej działalności w okresie kadencji.
Rozdział 8
MAJĄTEK TOWARZYSTWA I JEGO ODDZIAŁÓW
§ 55
- Towarzystwo i jego Oddziały posiadają odrębność majątkową.
- Za zobowiązania zaciągnięte przez Zarząd Krajowy Towarzystwo odpowiada majątkiem będącym jego własnością z wyłączeniem majątku Oddziałów.
- Za zobowiązania zaciągnięte przez Zarząd Oddziału Oddział odpowiada majątkiem będącym jego własnością.
§ 56
- Majątek Towarzystwa oraz jego Oddziałów powstaje ze składek członków zwyczajnych i świadczeń członków wspierających, dochodów z własnej działalności, dochodów z posiadanego majątku, darowizn, spadków i zapisów oraz ofiarności publicznej.
- Towarzystwo oraz jego Oddziały mogą prowadzić działalność gospodarczą w przedmiocie określonym uchwałami – odpowiednio – Zarządu Krajowego lub Zarządów Oddziałów.
- Towarzystwo oraz jego Oddziały mogą pokrywać stratę netto z funduszu statutowego.
§ 57
- Decyzje w sprawie dysponowania majątkiem stanowiącym własność Towarzystwa podejmuje Zarząd Krajowy, z zastrzeżeniem ust. 2.
- Decyzje w sprawie dysponowania majątkiem stanowiącym własność Oddziału podejmuje Zarząd Oddziału. Zarząd Oddziału informuje na piśmie Zarząd Krajowy o nabyciu, zbyciu oraz ustanowieniu ograniczonych praw rzeczowych na nieruchomościach stanowiących własność Oddziału. Zarządowi Krajowemu przysługuje prawo pierwokupu zbywanych przez Oddział nieruchomości.
- Zarząd Krajowy może przekazać część swoich uprawnień w zakresie dysponowania majątkiem – Prezydium Zarządu Krajowego.
- Do reprezentowania Towarzystwa – zawierania umów, udzielania pełnomocnictw i składania oświadczeń woli w zakresie praw i zobowiązań majątkowych – wymagane jest współdziałanie:
- w imieniu Zarządu Krajowego – dwóch członków Zarządu Krajowego, w tym prezesa lub wiceprezesa Towarzystwa,
- w imieniu Zarządu Oddziału – dwóch członków Zarządu Oddziału, w tym prezesa lub wiceprezesa Zarządu Oddziału.
- W umowach między Towarzystwem, a członkiem Zarządu Krajowego, Towarzystwo reprezentuje członek Krajowej Komisji Rewizyjnej wskazany w uchwale tego organu. W umowach między Oddziałem Towarzystwa, a członkiem Zarządu Oddziału, Towarzystwo reprezentuje członek Komisji Rewizyjnej Oddziału wskazany w uchwale tego organu.
Rozdział 9
ZMIANA STATUTU I ROZWIĄZANIE TOWARZYSTWA
§ 58
Zmiana statutu Towarzystwa, a także rozwiązanie Towarzystwa wymagają uchwały Zjazdu Krajowego podjętej większością co najmniej 2/3 głosów delegatów przy obecności co najmniej 1/2 ogólnej liczby delegatów w pierwszym terminie obrad, zaś w drugim terminie obrad bez względu na liczbę obecnych delegatów.
§ 59
- W razie podjęcia uchwały o rozwiązaniu Towarzystwa Zjazd Krajowy powoła komisję likwidacyjną, która zgodnie z uchwalonymi przez Zjazd Krajowy zasadami przeprowadzi likwidację
- Uchwalając rozwiązanie Towarzystwa, Zjazd Krajowy może wskazać organizację lub instytucje społeczne, na rzecz których przejdzie majątek Towarzystwa po zaspokojeniu zobowiązań